Americký pitbulteriér

Americký pitbulteriér je společenský a přátelský, svému pánovi je nesmírně oddaný. Americký pitbulteriér je velmi odvážný a silný pes, je to pravý bojovník, není však agresivní.

Americký pitbulteriér (American Pit Bull Terrier, APBT, PITBUL)

Originální název plemene zní American Pit Bull Terrier. Americký pitbulteriér byl původně používán na psí zápasy. Toto plemeno vzniklo v 19.století a pochází z USA. Americký pitbulteriér se dnes využívá všestranně. Americký pitbulteriér je především výborným společníkem. Dožívá se průměrně 12 let, hmotnost se pohybuje mezi 14 - 30 kg a kohoutková výška je 46 - 56 cm.

Americký pitbulteriér historie

Neexistují žádné písemné záznamy o původu plemene Americký pitbulteriér, proto historii nelze přesně zjistit. Část přívrženců tohoto psa se domnívá, že pochází ze staffordšírského bulteriéra, jiní si myslí, že je moderní obdobou původního anglického buldoka. Nelze s jistotou určit ani původní domov, protože Americký pitbulteriér byl do Ameriky dovážen z různých evropských zemí. Přesto je nutné uznat, že především díky chovatelům z USA se dnes můžeme těšit z vynikajících pitbulů.

Americký pitbulteriér typy

Lze rozeznat více druhů pitbulů, kteří se od sebe liší velikostí a mohutností kostry. Pes v pracovní formě je menší, s drobnější kostrou, pitbulteriéři hlídacího typu bývají větší než pracovní a jsou celkově mohutnější.

Americký pitbulteriér všeobecný vzhled

Americký pitbulteriér byl od samého počátku existence tohoto plemene šlechtěn ne pro vzhled, nýbrž pro povahu, proto se mnozí jedinci od sebe napohled velmi liší. Obecně platí, že Americký pitbulteriér má hranatou hlavu s výraznými lícemi a rovněž hranatým, širokým čenichem. Tělo je pevné a svalnaté. Oči jsou kulaté, daleko od sebe, přípustná je jakákoli barva. Uši mohou být kupírované i nekupírované, mnozí však preferují přirozený vzhled psa. Váha a výška nejsou důležité.

Americký pitbulteriér srst a barva srsti

Americký pitbulteriér má srst krátkou, lesklou a na dotek tvrdou. Barva srsti je přípustná jakákoli s jakýmikoli znaky.

Americký pitbulteriér povaha

Americký pitbulteriér je společenský a přátelský pes, svému pánovi je nesmírně oddaný. Americký pitbulteriér je velmi odvážný a silný, je to pravý bojovník, není však agresivní. Je to velmi vyrovnaný a inteligentní pes.

Americký pitbulteriér společenská charakteristika

Americký pitbulteriér je společenský pes, který miluje lidi a má k nim velmi přátelský vztah. Svému pánovi je bezmezně oddaný a vyžaduje jeho společnost a pozornost. Známé návštěvy nadšeně vítá. Americký pitbulteriér bývá k cizím lidem zpočátku trochu nedůvěřivý, je nutné dobré seznámení, aby získal důvěru. Při kontaktu s jinými psy můžou nastat problémy, pokud je napaden, většinou v něm zvítězí duch bojovníka. Americký pitbulteriér není však agresivní, bezdůvodně nezaútočí ani na jiného psa, natož na člověka.

Americký pitbulteriér vztah k dětem

Americký pitbulteriér děti miluje a je jim dobrým a trpělivým kamarádem. Při styku s velmi malými dětmi je však, jako i u jiných psů, nutný dohled dospělé osoby. Americký pitbulteriér je ideální do rodiny s odrostlejšími dětmi.

Americký pitbulteriér výchova

Americký pitbulteriér potřebuje dominantního, spravedlivého a pevného pána. Výcvik poslušnosti by měl začít mezi 13. a 16. týdnem věku štěněte. V pozdějším věku má pes pomalejší schopnost učit se, ale pokud majitel vynaloží dostatek trpělivosti, lze dosáhnout téměř stejných výsledků, jako při výchově od štěněčího věku. Každý pes kladně odpovídá na povzbuzování a upřímnou pochvalu. Jako štěně Americký pitbulteriér potřebuje hodně styku s lidmi i ostatními zvířaty a hlavně hodně lásky a pozornosti, kterou velice rád opětuje!

Americký pitbulteriér držení

Amerického pitbulteriéra je možno chovat jak ve velkém domě s oplocenou zahradou, tak i v menším bytě. Americký pitbulteriér se dobře cítí i v městském bytě, důležité však je, aby většinu času byl někdo doma, a psovi se věnoval.

Americký pitbulteriér pracovní využití

Americký pitbulteriér je, lze říci, všestranně využitelný pes. Je to nejzkušenější zápasnický pes, jaký byl kdy vyšlechtěn. Je také známá jeho dobrá využitelnost na pastvinách, kde dokáže dostihnout a zadržet dobytek, aniž by ho jakkoli poranil. Pitbula je možné využít k ochraně osob a majetku, to však především díky jeho vzhledu a pověsti. V tomto případě pravděpodobně vystraší vetřelce štěkotem a prudkým výpadem proti němu, útok však nemusí dovést do konce. Americký pitbulteriér je také využitelný jako domácí hlídač, kdy oddaně chrání svého pána a jeho majetek.

Americký pitbulteriér pohyb

Americký pitbulteriér je aktivní, hravý pes, kterého je nutné udržovat v kondici. Jsou nutné každodenní dlouhé vycházky ve svižném tempu. Tito psi se hodí ke cvičení, které vyžaduje sílu a vytrvalost.

Americký pitbulteriér péče

Péče o srst tohoto psa není náročná. K pravidelnému kartáčování stačí kartáč z přírodních štětin nebo gumový kartáč. Krátkosrstého psa není potřeba příliš často koupat, stačí otření srsti od prachu vlhkým hadříkem. Pokud se rozhodnete psa vykoupat, použijte kvalitní šampon, určený pro psy. Při šamponování psovi prohlédněte kůži a poté ho velmi pečlivě vysprchujte. Psovi je nutné pravidelně prohlížet a čistit uši. Pozornost věnujte i drápkům, pokud jsou přerostlé, je nutné je ostříhat.

Americký pitbulteriér využití ke hlídání

Americký pitbulteriér je pro svou vrozenou lásku k lidem nepříliš využitelný jako hlídací pes i když si své teritorium dobře ochrání a rozpozná, který návštěvník je vítaný a který nikoli.

Americký pitbulteriér vhodné sporty

Americký pitbulteriér je vhodný na sporty jako agility, duatlon, frisbee, frenchring, mondioring, obratnost, triatlon, vis na pešku, výskok na peška, weight pooling.

Americký pitbulteriér nejčastější onemocnění

Mezi nejčastější onemocnění u plemene Americký pitbulteriér patří rozštěpy patra a pysků, katarakty, entropium, kožní problémy, dysplazie kyčelního kloubu u pracovních psů.

Americký pitbulteriér zvláštnosti plemene

Americký pitbulteriér je v poslední době velmi kritizované plemeno pro svůj bojový původ. Je však spíše obětí médií než dřívějšího šlechtění na bojovníka. V dřívějších dobách se Americký pitbulteriér využíval k zápasům. Šlo však vždy výhradně o boj mezi psy, a to téměř výhradně mezi pitbuly. Americký pitbulteriér je vytrvalý a silný bojovník, není však agresivní. (Jako všude, i zde mohou samozřejmě existovat výjimky, špatná výchova může mít velice zlé následky.) Agresivita je většinou projevem strachu psa, a kvalitní Americký pitbulteriér je vyrovnaný a statečný pes, který nemá potřebu si svou sílu dokazovat. Incidenty, ke kterým došlo díky agresivitě psů, a které byly často nepodloženě přisuzovány tomuto plemeni, by měly být vždy jasně vyšetřeny a doloženy. Agresivní pes je vždy důsledkem špatné výchovy majitele a v současné době je zájem zaměřen na ustanovení zákona, který by zodpovědnost za psa přenesl na majitele.

Americký pitbulteriér příprava na výstavu

Svého psa můžete předvést na výstavě, která je zaměřena pouze na toto plemeno. Na výstavě by váš pes měl být v dobré kondici a důležité je, aby se uměl pohybovat mezi ostatními psy, aniž by vyvolával zbytečné konflikty. Na výstavě se pes hodnotí bodováním, nejvyšší počet možných dosažených bodů je 100, z čehož celkový vzhled, osobnost a poslušnost činí max. 20 bodů, hlava, čenich, oči a uši max. 25 bodů, krk, ramena a hrudník max. 15 bodů, tělo max. 15 bodů, nohy a tlapy max. 15 bodů a ocas, srst a barva max. 10 bodů.

Americký pitbulteriér výživa štěněte

Štěně krmíme zpočátku stravou, na kterou je zvyklý od chovatele. Ten by měl budoucímu majiteli poskytnout několikadenní dávku. K vývoji kostí a svaloviny potřebuje Americký pitbulteriér dostatek proteinů, nelze ho krmit zbytky od stolu.

Americký pitbulteriér výživa dospělého psa

Americký pitbulteriér není vybíravý pes, a nemá velké nároky na množství stravy. Je však potřeba, aby byl správně živen, při špatné výživě by mohly vzniknout problémy s kůží. U pracovních, pohybově více zatížených psů lze doporučit krmivo pro aktivní psy, které dostatečně pokryje jejich zvýšené nároky na výživu.

Americký pitbulteriér výživa starého psa

Každému staršímu psovi vyhovuje jiná dieta, některým vyhovuje lehké krmivo pro seniory, jiným krmivo pro štěňata. Každému psovi je potřeba najít takové krmivo, které mu bude co nejvíce vyhovovat.

Americký pitbulteriér dovětek pro budoucí majitele

Pokud tomuto psovi dáte dostatek lásky, povedete dobře jeho výcvik a jste schopni věnovat mu dostatek času a prostoru k jeho aktivitám, bude vám Americký pitbulteriér tím nejlepším psím přítelem a společníkem.

Americký pitbulteriér

Přidat komentář
Sdílet na Facebooku
Share Sdílet

Americký pitbulteriér - Fotografie

Prozatím žádné fotografie  Přidat fotku

Americký pitbulteriér Další informace