Yorkšírský teriér

Yorkšírský teriér (Yorkshire Terrier) je teriér s dlouhou srstí, srst visí naprosto rovně a stejnoměrně po obou stranách a rozděluje se pěšinkou od nosu až po špičku ocasu. Yorkšírský teriér je ostražitý, živý a inteligentní toy teriér vyrovnané povahy.

Yorkšírský teriér - země původu:

Yorkšírský teriér pochází z Velké Británie.

Datum publikace původního platného standardu: 29.10.2003. Č. 86 / 28. 11. 2003 / GB

Yorkšírský teriér - využití:

Toy teriéři.

Yorkšírský teriér - klasifikace FCI:

Skupina 3 Teriéři.
Sekce 4 Toy teriéři.
Bez pracovních zkoušek.

Yorkšírský teriér - celkový vzhled:

Yorkšírský teriér je teriér s dlouhou srstí, srst visí naprosto rovně a stejnoměrně po obou stranách a rozděluje se pěšinkou od nosu až po špičku ocasu. Velmi kompaktní a úpravný, velmi vzpřímeného držení, budí dojem důležitosti. Celkový obrys těla budí dojem statného těla dobrých proporcí.

Yorkšírský teriér - povaha:

Yorkšírský teriér je ostražitý, živý a inteligentní toy teriér vyrovnané povahy.

Yorkšírský teriér - hlava

LEBEČNÍ PARTIE:
Mozkovna: Spíše malá a plochá, ne příliš zdůrazněná ani kulatá.

OBLIČEJOVÁ PARTIE:
Nosní houba: Černá.
Tlama: Ne příliš dlouhá.
Čelisti / zuby: Dokonalý, pravidelný a úplný nůžkový skus, tj. horní zuby těsně překrývají zuby spodní a jsou kolmo vsazené do čelistí. Zuby dobře usazené pravidelných čelistech.
Oči: Střední, tmavé, jiskřivé, s ostrým, inteligentním výrazem, posazené tak, že hledí přímo vpřed. Nevystupují. Okraje očních víček tmavé.
Uši: Malé, tvar V, nesené vztyčené, ne příliš daleko od sebe posazené, pokryté krátkou srstí, velmi tmavé, bohatě tříslové barvy.

Yorkšírský teriér - krk:

Dobré délky.

Yorkšírský teriér - trup:

Kompaktní.
Hřbet: Rovný.
Bedra: Dobře vyplněná.
Žebra: Přiměřeně klenutá.

Yorkšírský teriér - ocas:

Obvykle se kupíruje.
Kupírovaný: Střední délky, s bohatou srstí, tmavší barvy než zbytek těla, zvláště na konci ocasu. Nesen poněkud výše než hřbetní linie.
Nekupírovaný: Bohaté srsti, tmavší modré barvy než zbytek těla, zvláště na konci ocasu. Nesen poněkud výše než hřbetní linie. Co nejrovnější. Délka musí harmonicky ladit s celkem.

Yorkšírský teriér - končetiny

Hrudní končetiny:
Běhy rovné, dobře pokryté srstí bohaté zlaté tříslové barvy, která je o několik odstínů světlejší než u kořínků; tříslová barva nepřesahuje na hrudních končetinách přes lokty.
Plece: Dobře uložené.

Pánevní končetiny:
Běhy při pohledu zezadu zcela rovné, s mírně zaúhleným hleznem. Dobře pokryté srstí bohaté zlaté tříslové barvy, která je o několik odstínů světlejší než barva u kořínků; tříslová barva nepřesahuje na pánevních končetinách přes kolena.

Yorkšírský teriér - tlapy:

Kulaté; drápy černé.

Yorkšírský teriér - chody / pohyb:

Pohyb volný s vydatným posunem; akce končetin vpředu i vzadu rovná, horní linie zůstává v rovině.

Yorkšírský teriér - srst:

Yorkšírský teriér má srst na trupu přiměřeně dlouhou, dokonale rovnou (není zvlněná) , je hladká; jemné hedvábné textury, nepůsobí dojmem vlny. Splývající srst na hlavě je dlouhá, syté tříslové barvy, tmavšího odstínu než po stranách hlavy, kolem kořenů uší a na tlamě, kde musí být velmi dlouhá. Tříslová barva na hlavě nepřechází na krk ani v tříslově zbarvených plochách nejsou přimíchány tmavé či uhlové chlupy.

Yorkšírský teriér - barva:

Yorkšírský teriér by měl mít barvu tmavě ocelově modrou (ne stříbřitě modrou) dosahující od týlního hrbolu ke kořeni ocasu, nikdy není smíchaná se žlutými, bronzovými ani tmavými chlupy. Srst na hrudi je bohatá, jasně tříslová. Veškerá tříslová srst je tmavší u kořínků než uprostřed a směrem ke špičkám chlupů plynule je stále světlejší.

Yorkšírský teriér - hmotnost:

Hmotnost do 3,1 kg.

Yorkšírský teriér - vady:

Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Yorkšírský teriér - poznámka:

Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

Yorkšírský teriér

Přidat komentář
Sdílet na Facebooku
Share Sdílet

Yorkšírský teriér - Fotografie

Prozatím žádné fotografie  Přidat fotku

Yorkšírský teriér Další informace